Obecné informace – Školní družina

Školní družina pracuje v jednom oddělení. Činnost je vedena plně kvalifikovanými vychovatelkami.

ŠD navštěvují žáci 1. – 5. ročníku. Kapacita ŠD je 30 účastníků.

Školní družina je součástí Základní školy a Mateřské školy Krchleby. Její činnost byla zahájena ve školním roce 1999 – 2000. Do roku 2004 byla umístěna ve školní učebně, od školního roku 2004 – 2005 disponuje nově zrekonstruovanými prostorami v přízemí školy. K dispozici má 3 místnosti: hernu, relaxační místnost a učebnu výpočetní techniky. Součástí herny je pracovní koutek, hrací prostory, CD přehrávač, stolní fotbal. V relaxační místnosti se nacházejí matrace, relaxační míče a pomůcky. V počítačovém koutku jsou k dispozici tři počítače připojené k síti internet. K dispozici je i školní knihovna a učebna s interaktivní tabulí. Výhodné je umístění ŠD proti tělocvičně školy, kterou ŠD hojně využívá. V přízemí školy je rovněž sociální zařízení. Školní družina má vlastní elektrické vytápění. Plně využívá i venkovní prostory – školní dvůr a přilehlé víceúčelové obecní hřiště.

Vybavení ŠD:

• nábytek
  • hrací koberce, matrace a karimatky
  • pomůcky
  • stolní hry
  • hračky
  • stavebnice
  • CD přehrávač
  • knihy
  • interaktivní tabule (v učebně)
  • počítače
  • skákací míče a tělocvičné náčiní i nářadí (míče, švihadla, obruče, balanční pomůcky, gymnastický koberec, trampolína, aj.)
  • pomůcky na dopravní výchovu, koloběžky

Základním prostředkem činnosti ŠD je hra založená na zážitku účastníků, která vede k sebepoznání, rozšiřuje vědomosti a dovednosti. Školní družina je mezistupněm mezi výukou ve škole a výchovou v rodině. Má specifika, která ji odlišují od školního vzdělávání.

Výchovné programy se zaměřují na tyto základní oblasti:

• Výchova ke zdravému životnímu stylu
  • Posilování komunikačních dovedností
  • Odpovědnost za své chování
  • Ovládání negativních citových reakcí
  • Poznání sebe samého a uplatnění se ve skupině
  • Formování životních postojů
  • Nacházení nových vazeb a souvztažnosti mezi již získanými poznatky z vyučování

Ve školní družině převládají činnosti sportovní, dále přírodovědné, výtvarné, pracovní, dramatické a hudební. Velmi se osvědčily projekty s různorodým zaměřením. Také vyjíždíme na výlety a exkurze. Mezi každoročně osvědčené akce patří: výlety do Čáslavi, adaptační hry „Táhneme za jeden provaz“, Podzimní radovánky spojené s opékáním špekáčků, Mikulášská show, Malý družinový karneval, Čarodějnická jízda, besídka pro rodiče, sportovní olympiáda.

Zájem o školní družinu je značný, svědčí o tom i pravidelná denní docházka téměř všech účastníků do 15.30 hodin. Velmi se osvědčily projekty s různorodým zaměřením. Všestranný rozvoj dětí, spontánnost, otevřená komunikace, pohoda, smích a radost z toho, co děláme, to je vizitka naší školní družiny.

Když nastane družina,

zábava nám začíná.