Adventní čas v mateřské škole

Poslední listopadovou neděli propuklo již dlouho očekávané rozsvěcení stromečku u OÚ Krchleby. Naše děti vystoupily s koledami: PÁSLI OVCE VALAŠI a PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA, jež byly doplněny vánočními básněmi. Zpestřením byl doprovod na harmoniku – Jiří Fiedler, kytaru a flétnu – manželé Jeřábkovi. Po vystoupení dětí MŠ a ZŠ následovalo překvapení z oken obecního úřadu v podobě dechových nástrojů a koledy TICHÁ NOC. Vystoupení překvapilo malé i velké posluchače, kterých se tentokrát sešlo opravdu hodně. 5. 12. 2016 navštívil tradičně mateřskou školu Mikuláš, čerti a anděl. Tentokrát čerti oplývali vtipem, hrozili službou v pekle a chtěli si odnést i paní učitelky. Velkým překvapením pro všechny bylo, že se nikdo z dětí příliš nebál a vůbec nikdo neplakal. Děti v pohodě zarecitovaly i zazpívaly připravené básně a písně, za které obdržely od anděla velikou odměnu. Nakonec se s pekelníky, andělem a Mikulášem všichni společně vyfotili. Termín 16. 12. 2016 byl stanoven pro vánoční besídku v mateřské škole. Program besídky se rodil již při projektu „DO DIVADLA ZA POHÁDKOU“ a překvapivě pro paní učitelky se nápady hrnuly samy. Děti tradičně zazpívaly vánoční koledy, zarecitovaly vánoční a zimní básně, zahrály pohádku „O VELIKÉ ŘEPĚ“ i když trošku jinak. Velkým zážitkem pro všechny byly dvě taneční vystoupení -„POMÁDÁ“ v podání předškoláků. A druhé závěrečné taneční vystoupení – „VÁNOČNÍ DÁREK“, které zatančily děti střední a nejmladší. Obsah písně i roztomilost dětí dojmula někdy až k slzám většinu diváků. Besídka sklidila obrovský úspěch jak u rodičů, prarodičů, tak i u dětí, které si přípravu i vystoupení maximálně užily. V pondělí 19. 12. 2016 mateřskou školu navštívil Ježíšek. Na děti při vstupu do třídy čekala pod stromečkem hromada dárků, které si za své vystoupení na vánoční besídce zasloužily. Během dopoledne děti prožily slavnostní chvíli, kdy při vánoční hudbě rozbalovaly společně s paní učitelkou D. Vlachovou dárky. Většina si s nimi hned pohrála a s nadšením o nich vypravovala odpoledne rodičům. Mateřská škola děkuje za dárky, které rodiče poskytli jako sponzorský dar a obohatili tak vánoční nadílku pod stromečkem svých dětí. Již tradiční přespávání ve školce proběhlo v úterý 20. 12. 2016. V letošní roce byla účast velká, přespávalo 9 dětí (Andulka Benešová, Emička Černovská, Kubíček Jeřicha, Tomášek Jeřicha, Verunka Slováková, Teoušek Kroutil, Pepíček Franc, Megí Jozefy a Románek Mikula). Sešli jsme se v 19 hodin, kde na děti čekala paní učitelka K. Krupičková, Michal M. a připravené postýlky, do kterých si každý uložil svého plyšáčka. Společně jsme si zahráli několik nových her, které nám přinesl Ježíšek. Nechyběla ani ochutnávka cukroví, které si děti přinesly. Po posilnění jsme vyrazili na procházku po vánočně rozsvícených Krchlebech. Každý dostal na ruku barevný svíticí kroužek, abychom byli hezky vidět. Po dlouhé procházce na nás u školky čekalo překvapení v podobě prskavek, které si děti, které byly statečné držely samy. Příjemně zmrzlí jsme se nahrnuli do školky a pochutnali si ještě na pár kouskách cukroví. Nechybělo ani „šampáňo“! Následovala večerní hygiena – čistění zoubků. Pak už jsme se zachumlali do postýlek, Michal nám zahrál na kytaru a zazpívali jsme si. Pak už paní učitelka Krupičková děti uložila, popřála dětem dobrou noc a u pohádky Včelí medvídci všichni spokojeně usnuli. (D. Vlachová, K. Krupičková)