Cesta do pravěku

Druhý den, v pátek 9. června jsme vyjeli do Čáslavi s cílem navštívit Městské muzeum a především nově zpřístupněnou expozici „ Brána do pravěku“. Milá paní průvodkyně nás uvedla do kamenných sklepních prostor, kde jsme se cítili skutečně jako v pravěku. Nad předměty a nalezenými vykopávkami z našeho regionu, nám vyprávěla o období dávno minulém – jaký život v této době byl, co používali lidé za nástroje, z čeho stavěli obydlí, co se nosilo za šaty, čím se zdobili… Děti tak měly možnost vidět různé nálezy z období doby kamenné, železné i bronzové a to především z pohledu života zemědělců. Hodně zajímavá byla ukázka bohatého hrobu nebo ženský oděv z keltského období. Dalším zastavením byla expozice umělecko – průmyslová, expozice minerálů a pro děti nejzajímavější – přírodovědná. Zde dostaly testy s úkoly, kde na základě cílených otázek procházely vitrínky s vycpanými živočichy a zapisovaly svá zjištění – je-li netopýr savec, líhne-li se žralok z vajíček, kolik má přírodovědná expozice celkem všech exponátů apod. Podle zjištěných odpovědí nám školáci ostudu rozhodně neudělali a díky pečlivé prohlídce vycpaných živočichů se dozvěděli hodně zajímavého. Nastal čas na odpočinek, který jsme strávili v klidu přilehlé zahrady. V závěru si mohly děti v místní malé prodejničce nakoupit drobné suvenýry v podobě omalovánek, mapek, přívěsků, broušených kamínků apod. Co by to bylo za výlet, kdybychom nenavštívili alespoň jednu cukrárnu? Proto naše cesta vedla rovnou na zmrzlinu k Nešporům, dále do hračkárny a pak už jen na autobusové nádraží a hopem domů. I tento výlet bude patřit do našeho pomyslného seznamu velmi pěkných zážitků. (J. Domasová)