Den bezpečnosti 2022 – ZŠ (foto)

Ve čtvrtek 21. dubna 2022 se vypravila naše škola společně s MŠ na již 6. ročník „Dne bezpečnosti“ do Muzea zemědělské techniky v Čáslavi. Po příjezdu na místo jsme se prošli po areálu a navštívili haly s naší a zahraniční zemědělskou technikou. Děti nejvíce zaujaly velké historické traktory nesoucí jména Libuše a Přemysl, také kombajny a další zemědělské stroje, u kterých jsme na popiscích zjišťovali zemi původu a zajímavé technické údaje. Poté jsme se přesunuli do hlavní budovy, kde jsme si v herně odpočinuli a nasvačili se. Nejatraktivnější však pro děti byla hra se stavebnicemi, dřevěnými nakladači na ovládání a plechovými hračkami.

Akce byla zahájena v 9 hodin zástupcem města Čáslav a poté již následoval nabitý program, který jsme celý obdivně sledovali. Jako první nastoupila spanilá jízda s předvedením techniky celého integrovaného záchranného sboru, dále proběhla ukázka hasičského útoku. Následovali psovodi a prvosledová hlídka se zadržením pachatele. Byli jsme svědkem poskytnutí první pomoci při fingované srážce dvou cyklistů, mohli jsme sledovat slanění z vysokozdvižného žebříku. Děti zaujaly především ukázky práce se zvířaty, příjezdy dvou policistek na koních ocenily hlasitým potleskem. Se zaujetím sledovaly, co vše služební koně při své práci zvládnou a k jakým zásahům je policie může použít…překvapivé bylo například to, že skvěle zvládli hlučné prostředí, nebáli se jít proti maketovým barikádám a nezdráhali se po zadání pokynu přejít přes otevřený oheň.

Na závěr si někteří ještě zakoupili na památku dárkové předměty a suvenýry. I když nám počasí úplně nepřálo, bylo pro nás všechny přínosné sledovat práci integrovaného záchranného systému. Ta je v našem životě bezesporu velmi záslužná a nezastupitelná!  Nikdy nevíme, kdy ji budeme potřebovat. Možná některé z našich žáků tato práce natolik zaujala, že z nich jednou budu hasiči, záchranáři či policisté anebo si poradí v rizikové situaci a zachrání jednou život třeba i vám. (J. Domasová, P. Tesařová)