Dřevíčková dílnička (foto)

V pondělí 14. 11. 2022 k nám po čase opět zavítal se svým programem pan Marek Pilnáček se svou asistentkou Kateřinou. Naše školní jídelna se rázem proměnila v dřevem provoněnou truhlářskou dílnu plnou nářadí. Nechyběly pilníky, hoblíky, kladívka, vrtačky a další potřebné nářadí a pomůcky. První dorazila skupinka mladších dětí. Po seznámení s bezpečností, postupem práce a potřebným nářadím se žáci s chutí vrhli do práce. Vrtali, hoblovali a pracovali na svém finálním výrobku. Práce se malým truhlářům vydařila a měli z vyrobeného kapříka na kolečkách velkou radost. Na závěr ještě dostali dřevěné srdíčko. Práce děti nadchla a ve škole si výrobky barevně originálně dozdobily. Všichni měli ze svého výrobku a dobře odvedené práce radost a tak vesele cinkali přiloženou rolničkou.

Žáci 4. a 5. ročníku plynule na práci mladších navázali. Je však již čekal náročnější úkol. Když se dozvěděli, že budou vyrábět stojánek na mobil, pro práci se vyloženě nadchli. Vybrali si svůj kousek dřeva, který řádně ohoblovali, zabrousili ostré hrany. Dále dle šablony a pravítka řádně naměřili otvory pro opěrné kolíky. Poté pracovali s vrtačkou, dopilovali ornamenty a vlepili kolíčky do otvorů. Jen málo dětí řeklo, že svůj výtvor daruje svým blízkým na Vánoce. Většina začala svůj stojánek na mobil okamžitě využívat.

Pracovní činnosti jsou součástí našeho života. Lidí manuálně zručných ubývá. Moc děkujeme Markovi Pilnáčkovi a jeho asistentce, že nám umožnili i v našich podmínkách být chvíli truhláři, že se děti seznámily s různým nářadím, naučily se s ním pracovat a odnesly si svůj vlastnoručně a originálně vyrobený dárek. Vůně dřeva, pohodová atmosféra a lidé, kteří se zájmem učí druhé práci, to vše naše malé truhláře velmi nadchlo. Marka k této práci inspiroval vlastní syn. Kéž i on a jeho přístup k práci je pro mnohé inspirací. (P. Tesařová)