Melounování (foto)

Díky projektu Ovoce a zelenina do škol se ve čtvrtek 16. června 2022 konala osvěžující naučná a ochutnávková akce „Melounování“.

Nejprve jsme obdivovali zázrak přírody zvaný meloun. Jeho název pochází z řečtiny, meloun = zralé jablko. Je to ovšem plodová zelenina z čeledi tykvovitých, z botanického hlediska bobule. Ať už ho však vnímáte jako ovoce nebo zeleninu, nejdůležitější je jeho prospěšnost pro zdraví. Je protitoxický, hydratační, obsahuje vlákninu, vitamíny, minerální látky. Má zároveň i preventivní účinky. V létě by si nikdo z nás neměl melounové osvěžení odpustit. V naší ochutnávkové bedýnce jsme našli tři druhy melounů. Děti je roztřídily a zařadily se do skupin, podle toho, který by nejvíce chtěly ochutnat. Vzhledem všechny zaujal meloun Piel de Sapo neboli meloun žabí, jehož povrch připomíná žabí kůži, meloun žlutý – medový zaujal sladkou chutí a osobitou vůní, ale stejně na plné čáře zvítězil klasický meloun vodní. Toto melounové osvěžení přineslo poučení, poznali jsme různé druhy melounů a udělali něco pro zdraví. Tak krásné léto a nezapomínejte na melounové osvěžení. (P. Tesařová)