Ponožkový den

Ve čtvrtek 21. března 2019 proběhl i v naší školce mezinárodní den na podporu osob s downovým syndromem. Spousta z nás si už kolikrát ráno popletla ponožky a přišla do školky, školy, práce s každou ponožkou jinou. To však bylo právě v tento den cílem. Chceme ukázat světu, že pokud se od nás někdo něčím liší, stále je jedním z nás. Tímto bych ráda poděkovala všem dětem a hlavně rodičům, kteří tento krásný den podpořili a ráno oblékli na každou nožku jinou ponožku.

V případě Downova syndromu „přebývá“ 21. chromozom. Každá buňka osoby s Downovým syndromem tedy obsahuje tři 21. chromozomy (namísto obvyklých dvou).  Proto se Downův syndrom označuje také jako trizomie (ztrojení) 21. chromozomu, zkráceně trizomie 21.

Běžná zdravá lidská buňka obsahuje 46 chromozomů ve 23 párech, zatímco buňka dítěte s Downovým syndromem má chromozomů dohromady 47.

bty