Preventivní program „Zdravé sebevědomí“

Ve středu 22. ledna 2020 zavítala do naší školy neobvyklá návštěva – pan Zdeněk Zaoral ze ZaPS (Sdružení zábavných a preventivních soutěží pod MV ČR), společně se svým věrným přítelem, psem Sorbonem. Besedoval s dětmi na téma „ Zdravé sebevědomí “. Nejprve jsme si zopakovali pravidla slušného chování k sobě navzájem a připomněli si, jak je důležitá komunikace. Nebát se mluvit i o věcech, které jsou možná někdy nepříjemné, ale dějí se a jsou součástí našeho života. Říkat své názory, ale zároveň také umět naslouchat druhým. Pan Zaoral ukazoval žákům na různých životních příkladech a příbězích, jak je důležité, aby si věřili a nestyděli se před druhými, neboť každý z nás je zcela jedinečná osobnost. Šli si za svým cílem a nebáli se projevit svá přání a touhy. Vysvětloval jim, že nejcennější, co mají, je jejich čas a nabádal je, že ne vždy je vysedávání u počítače nebo s mobilem v ruce smysluplné. Příkladem jeho vyprávění byl již zmíněný pejsek Sorbon, který se proslavil tím, že umí hrát fotbal. Děti si jej ihned oblíbily nejen pro jeho dovednosti s míčem, ale hlavně pro jeho velmi přátelskou povahu – po celou dobu besedy se jim stal naprosto oddaným společníkem. Dopolední program, zaměřený zejména na důvěru v sebe sama, byl pro nás přínosem. Pochopili jsme, že v životě nestačí jen přihlížet a kritizovat, ale především si věřit a konat. V tom by měl začít každý sám u sebe. (J. Domasová)