Recyklohraní aneb Ukliďme si svět

Druhý úkol projektu „Recyklohraní“ jsme plnili v měsíci lednu. Již samotný název „Staň se tiskařem, aneb dostaň písmo na papír!“ napovídá, že cílem tohoto úkolu bylo seznámení s kopírováním a tiskem, dále osvěta v oblasti recyklace a repase tonerových a inkoustových kazet. V první části se děti zábavnou formou dozvěděly, jak se kopírovalo dříve. Musely rozšifrovat tajnou zprávu přes kopírovací papír. Výsledná zpráva, kterou děti přečetly nahlas, varovala před nebezpečným odpadem v podobě cartridgí a tonerů, které se na skládkách rozkládají 450 až 1000 let. Rovněž seznamovala s projektem Cart4Future a možnost zaregistrovat sběrné místo. Poté museli všichni správní luštitelé podepsat svou zprávu otiskem prstů s využitím inkoustu. V druhé části děti vyřešily několik slovních úloh a výsledná čísla doplnily do vědomostního testu. Dozvěděli jsme se například, že k výrobě dvou tonerů se spotřebuje cca 7 litrů ropy či to, že náplně do tiskáren se skládají z kombinace kovu, plastu, pěny a inkoustu. Zaregistrovali jsme naší školu jako nové sběrné místo na použité cartridge a tonery. Žádáme proto všechny přátele školy, aby prázdné již nepoužitelné náplně do tiskáren odevzdávali do sběrného boxu v naší škole. Prospějete tím dobré věci, děkujeme! (P. Tesařová)