Škola v přírodě Seč

Letošní škola v přírodě se uskutečnila v termínu od 12. do 16. května 2019. Místo pobytu jsme měli vybrané hned, avšak u ubytování se trochu váhalo. Nakonec zvítězil hotel Delta a udělali jsme dobře. Při příjezdu na místo nás čekalo milé přivítání celým personálem a poté, co jsme se ubytovali a vybalili věci, se šli někteří podívat po okolí a na nedaleké hřiště. Ti, co zůstali na hotelu, se věnovali sportovním aktivitám a společenským hrám. Druhý den jsme odpoledne vyrazili na pěší výlet. Naším cílem byla zřícenina hradu Oheb. Příjemná cesta lesem, krásná vyhlídka, ještě dnes dochované mohutné zdi kdysi majestátného hradu. Vydatná svačina v podhradí a pak pokračování dále přes hráz přehrady až na Seč. Velké plány, co všechno si nakoupíme, vzaly brzy za své. To, když nám místní lidé sdělili, že ve čtyři hodiny odpoledne má otevřeno už jen Coop. Nevadí, i zde si děti s radostí nakoupily, co potřebovaly. Drobné dárečky domů – svíčku, mýdlo, francovku,… Pro sebe nějaké mlsání a dokonce, k překvapení všech, jeden chlapec i mrkev, na které si následně moc pochutnal! V úterý jsme přivítali den zdravotní rozcvičkou (ostatně, ta byla kromě čtvrtka na každodenním pořádku). Po vydatné snídani jsme se věnovali učení a venkovním hrám. Odpolední čas strávily děti ve dvou skupinkách. Jedni šli do nedalekého hotelu Jezerka do bazénu a vířivky, druzí je šli vyprovodit a přitom si zasportovali na místních hřištích. K večeru za námi dorazil pan učitel. Také proto jsme ještě po jídle vyrazili ven ukázat mu zdejší okolí a hřiště s herními prvky a pěkným pláckem, kde si kluci s chutí zahráli svůj oblíbený fotbal. Na středu jsme si naplánovali výlet do Chrudimi. Úderem desáté hodiny jsme vcházeli do muzea loutek, kde jsme měli předem vyjednanou hodinovou prohlídku. V současné době vlastní muzeum kolem 50.000 sbírkových předmětů, z toho více než 8.500 loutek z celého světa, takže bylo opravdu co prohlížet! V posledním patře budovy si některé děti vyšláply na vyhlídku, odkud viděly město přímo z ptačí perspektivy.  Čas, který nám zbýval do odjezdu autobusu, patřil procházce po městě – nezbytné návštěvě hračkárny, papírnictví a také pizzerie. Při příjezdu zpět dostaly děti od pana řidiče velkou pochvalu za dodržení bezchybného pořádku po celém autobuse. Odpoledne patřilo opět návštěvě plaveckého bazénu. Část dětí se vydala do lesa pro klacky na večerní opékání buřtů. To už se nám trošku horšilo počasí, ozvaly se první kapky, ale ani to nás od našeho úsilí pruty nařezat neodradilo. Déšť k večeru zesílil. Opékání párků a špekáčků bylo v ohrožení.  Ale s tím si lehce poradil pan provozní důvtipně. Rozpálil oheň na grilu, který strčil pod prostorný přístřešek hotelu. Děti si ve skupinkách chodily postupně ven na terasu buřtíky opékat a přitom na ně nespadla ani kapka. Následná večerní diskotéka neměla chybu. Započala nácvikem sestav na chystanou besídku a přešla postupně v  tanečky, cviky a různé akrobatické kreace většiny zúčastněných. Bavili se všichni. I ti, co netančili, si večer skvěle užili. Na dopolední učení jsme nezapomněli ani poslední den pobytu. Druhá třída si kromě jiného drilovala násobilku tří, třeťačky opakovaly slovní druhy, čtvrťáci písemné dělení a pátý ročník se zaobíral číslovkami …po dvou hodinách poctivé práce jsme si vyběhli na naše oblíbené nedaleké hřiště. Následný chutný oběd nám doplnil energii potřebnou k úklidu pokojů, balení věcí a příprav na příjezd rodičů. Závěrečné zhodnocení úklidu pokojů, zvládnutí všech úkolů, vzájemné chování, respektování jeden druhého a pomoc v určitých situacích – i o tom letošní škola v přírodě byla. Několikadenní odloučení od své rodiny zvládly i menší děti velmi dobře. Právě v těchto chvílích se potvrdila síla přátelství a schopnost podržet se navzájem. Bylo nám tady všem moc hezky. Děti byly několikrát pochváleny za slušné chování, z čehož jsme měli i my velkou radost!  Velká pochvala patří vedení hotelu, milému personálu a v neposlední řadě skvělému panu kuchaři, který nám chystal samé lahůdky a choval se k nám velmi vlídně. Mile nás potěšila slova paní správcové, která se s námi loučila slovy, byli jste fajn a měli jsme vás tu moc rádi. Sice nám ve všech situacích počasí až tak nepřálo, ale i tak bude ta letošní škola v přírodě patřit mezi ty srdečně vzpomínkové. (J. Domasová)