Smysly zvířat ZŠ (foto)

Ve čtvrtek 10. března 2022 nás navštívili manželé Pelikánovi, kteří jsou velkými milovníky a ochránci zvířat. Pracují v oboře ve Žlebech a záchranné stanici v Lipci.

Vzhledem k tomu, že naši školu navštívili již poněkolikáté, děti se od rána velmi těšily. Během naučného programu jsme se dozvěděli, jak funguje záchranná stanice a jak my všichni můžeme pomoci chránit přírodu, Nahlédli jsme bezprostředně do života zvířat a poznávali, jaké mají smysly a jak je využívají ve volné přírodě.

Ze skupiny savců se nám představila ježčice Jasmínka, která předvedla svůj skvělý čich, ale ukázala nám, i jak krásně se chrání sbalením do klubíčka. Potkan Dášenka a netopýr Hubert měli zase vynikající sluch. Ze skupiny ptáků předvedla poštolka Mája obdivuhodný zrak a sova pálená Skoty, téměř neslyšný let. Dozvěděli jsme se také, že Skoty slyší padesátkrát lépe než člověk. Takže nikoho nenapadlo rušit. Párek švábů Fanda a Vanda si udělal zajímavou dráhu z rukou dětí a přitom si všechny náležitě očichali. Na závěr se nám představil Jonáš, krajta tygrovaná. Na počátku vzbuzoval trošku hrůzu. Když jsme ale viděli, jak je ochočený, tak si ho většina z nás ráda pohladila. Chválím naše žáky. Chovali se vzorně, předvedli již své získané znalosti z přírodovědy, hlásili se a nebáli se diskutovat.

Opět moc děkujeme Ondrovi a Lence Pelikánovým za naučný program s příjemnou přednáškou a přímým kontaktem se zvířaty, což má nezapomenutelné kouzlo. Už nyní se těšíme na výpravu nejen za bílými jeleny do obory ve Žlebech. (P. Tesařová)