Výlet do žlebské obory (foto)

Ve středu 25. 5. 2022 vyrazila naše základní škola společně s mateřskou školou na výlet do žlebské obory. Moc jsme se sem všichni těšili, jednak na spoustu zvířátek, ale také na naše „ staré známé“, Ondru a Lenku Pelikánovi, kteří zde pracují. Po vstupu do areálu jsme se trochu porozhlédli a jako první zaregistrovali v klecích všetečnou lištičku Elinku, hbitého hranostaje a též hodně čipernou veverku. Sotva jsme se ale rozkoukali, už na nás čekal poučný program, kde jsme se přímo setkali s dalšími zdejšími obyvateli – ježečky i netopýry, viděli jsme sotva pár týdnů staré sovičky,…Následovala krátká svačinová přestávka a hned na to přednáška o vzniku lukostřelby s její praktickou částí. Po důkladných instrukcích dostaly prostor na střelbu z luku také děti. A věřte, zkusil si to každý a všichni stříleli moc dobře. Však také dostali za svou odvahu a šikovnost malou plyšovou sovičku. A nebylo to zdaleka všechno, co naši školáci zvládli! Velkým zážitkem bylo podržení sokola na ruce v kožené rukavici a společné zapózování do objektivu. Do další části dopoledního programu byly zahrnuty ukázky dravců. Ondra nám ke každému něco řekl…a tak jsme postupně viděli poštolku, káně, výra, supa, ale také třeba i krkavce. Dozvěděli jsme se, čím se živí, kolik mívají mláďat, jakou mají povahu a jakým způsobem se dorozumívají. Ptáci byli skvěle vycvičeni, bystře reagovali na Ondrovy pokyny a ukázky jejich letů stály za to! I když začínalo drobně poprchávat, stihli jsme se ještě přesunout k výběhům a shlédnout krmení bílých jelenů. Bylo velkým zážitkem pozorovat tato krásná zvířata, která jsou u nás naprostou raritou.

Počasí nám sice moc nepřálo, ale to ničemu nevadilo. Pobyt v oboře mezi zvířátky a těmi, kteří se o ně bezmezně s láskou starají, velmi rychle utekl. Něco málo času, který zbýval do odjezdu autobusu, jsme využili k nákupu drobností ve zdejším stánku a kiosku s občerstvením. Je na místě poděkovat manželům Pelikánovým za milé srdečné přijetí a pěkně připravený program. Na tento výlet budeme všichni ještě dlouho hezky vzpomínat. Děkujeme!!! (J. Domasová)