Výprava za bílými jeleny

V týdnu, kdy vyrazili starší žáci na Lipno, jsme se s ostatními dětmi vypravili na dva výlety. Ve čtvrtek jsme vyjeli vláčkem do Žlebů, den poté do čáslavského muzea. Čtvrteční výlet započal srazem všech dětí na vlakovém nádraží, odkud jsme se společně přesunuli k lokálce, která nás bezpečně dopravila do Žlebů. Cesta byla náročnější. Společně s námi byly ve vlaku ještě dvě čáslavské školičky, takže mašinka „praskala ve švech“, ale i tak si naši školáci jízdu náležitě užili. Zvláště ti, co jeli vlakem úplně poprvé v životě. Při dojezdu na místo jsme prošli nádhernou zámeckou zahradou a po letmé prohlídce zámeckého okolí jsme šli do obory. Tam na nás již čekal a všechny mile přivítal bývalý žák naší školy – Ondra Pelikán, který má tento objekt na starosti a po celou dobu našeho pobytu v Obůrce se nám plně věnoval. Před samotným programem byl dostatek času, proto jsme jej využili k prohlídce zvěře v klecích a uzavřených ohradách. Viděli jsme tak výběhy s muflony, divočáky, daňky, siky, srnce a bílé jeleny. Dále například krocany, divoké kachny a další různé druhy ptáků – čápy, volavky, sovy, sokoly, orly, poštolku…Ještě jsme si zakoupili drobné občerstvení, některé děti využily zbývajícího času k otestování herních prvků na místním hřišti a už jsme spěchali na hlavní program. Čekala nás ukázka lukostřelby, kterou si také postupně vyzkoušely s menším či větším úspěchem všechny děti. Poté jsme se přesunuli na ukázku dravců, o kterých jsme se zároveň hodně dozvěděli…čím se živí, kolik rodí mláďat, v kolika týdnech se naučí létat a kam až daleko umí doletět, jak se dorozumívají apod. Děti si také mohly podržet na ruce opravdového sokola a vyfotit se s ním. Jedinečná byla možnost podívat se na krmení srnčí zvěře a býlích jelenů, kteří jsou raritou našeho regionu. Program byl ukončen ukázkami letů vybraných dravců. Při odchodu jsme si nezapomněli zakoupit suvenýry…pohledy, přívěsky, klíčenky a turistické známky. Následovala zpáteční jízda vláčkem, rychlý nákup nezbytných drobností v AAA a návrat linkovým autobusem. Tento výlet se dětem moc líbil. Přímý kontakt s přírodou, setkání s milými lidmi a pěkné počasí v nás zanechalo hezké vzpomínky. (J.Domasová)