Naši školu zřizuje obec Krchleby jako příspěvkovou organizaci sdružující základní školu, školní družinu, školní jídelnu – výdejnu a mateřskou školu.

Sídlíme v pěkném přírodním prostředí na okraji obce ve dvou objektech od sebe oddělených klidnou ulicí.

Základní škola se nachází v krásné historické budově, která však díky průběžným investicím zřizovatele nabízí podmínky pro moderní vzdělávání.

Jsme tzv. malotřídní školou, poskytujeme základní vzdělávání od 1. do 5. ročníku. Tento fakt vyvažuje vysoce individuální přístup, který žákům nabízíme, a to i přes souběžnou výuku více ročníků v jedné třídě. Základní škola může vzdělávat nejvýše 35 žáků ve všech ročnících prvního stupně.

Školní družina využívá samostatné prostory v přízemí školy, které umožňují pestrou nabídku různorodých mimoškolních aktivit.

Žáky naší školy jsou nejen děti ze spádového školského obvodu tvořeného obcemi Krchleby, Chedrbí, Hraběšín, Třebonín, Souňov, ale také z jiných obcí v okolí. Druhý stupeň absolvují naši žáci obvykle v některé z čáslavských základních škol.

Školní jídelna - výdejna je umístěna v objektu mateřské školy v těsné blízkosti školy základní. Stravu pro žáky základní školy připravuje školní jídelna Střední zemědělské školy v Čáslavi. Stravu pro děti mateřské školy připravuje školní jídelna Mateřské školy Čáslav.

Mateřská škola sídlí ve společné budově se školní jídelnou - výdejnou. Obě části (MŠ i ŠJ - V) mají svůj samostatný vchod, vstup do mateřské školy je navíc monitorován videotelefonem. Vnitřní uspořádání mateřské školy zcela vyhovuje předškolnímu vzdělávání, které můžeme poskytnout max. 18 dětem.

Kromě vlastní školní zahrady mohou děti využít k pohybovým aktivitám obecní víceúčelové hřiště, které se nachází v těsném sousedství školy.